Հունվարի 27-29-ը ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Նարեկ Մկրտչյանը գտնվել է Իսլանդիայի մայրաքաղաք Ռեյկյավիկում:  Նա հանդիպումներ է ունեցել խորհրդարանում (Ալթինգում) եւ երկրի ակադեմիական բնագավառի ականավոր ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպումների նպատակն է եղել նպաստել Իսլանդիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացին:
Հունվարի 28-ին Ռեյկյավիկում պատգամավորը հանդիպել է  խորհրդարանի նախագահ Ստեյնգրիմուր Սիգֆուսոնի հետ: Անդրադարձ է կատարվել  հայ-իսլանդական խորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցերին եւ ՀՀ ԱԺ  Հայաստան-Իսլանդիա բարեկամական խմբի հետագա անելիքներին: Նարեկ Մկրտչյանը ներկայացրել է Հայաստանում ընթացող բարեփոխումները: Քննարկվել են Մարգրետ Տրիգվադոտիրի եւ մի խումբ այլ պատգամավորների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված բանաձեւի եւ առաջխաղացման գործընթացին նպաստելու  հետագա անելիքները: Պատգամավորը խոսնակին է  փոխանցել  ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի ողջույնները եւ Հայաստան  այցելելու պաշտոնական հրավերը:
Նարեկ Մկրտչյանը հանդիպում է ունեցել նաեւ խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Սիգրիդուր Անդերսենի հետ: Որպես Հայաստան-Իսլանդիա բարեկամական խմբի անդամ` պատգամավորն ընդգծել է միջազգային խորհրդարանական հարթակներում երկու երկրների պատվիրակությունների համագործակցության անհրաժեշտությունը: Նա ներկայացրել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցային ներկա փուլը, ինչպես նաեւ կարեւորել Իսլանդիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու համապատասխան բանաձեւի ընդունումը: Պատգամավորը համոզմունք է հայտնել, որ այդ քայլով Իսլանդիան իր ներդրումը կունենա ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում եւ որպես օրինակ է բերել բոլորովին վերջերս ԱՄՆ Ներկայացուցիչների Պալատի եւ Սենատի կողմից ընդունված բանաձեւը:
Հունվարի 28-ին Ռեյկյավիկում  ցուցադրվել է Ջո Բերլինգերի`  Հայոց ցեղասպանության մասին "Intent to destroy: Death, denial & depiction“ փաստավավերագրական ֆիլմը: Ներկա են եղել Իսլանդիայի մի շարք քաղաքական գործիչներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ: Ֆիլմի ցուցադրմանը մեծ աջակցություն է ցուցաբերել աշխարհահռչակ ամերիկահայ ռոք երաժիշտ եւ երգահան Սերժ Թանկյանը: Ցուցադրությունից առաջ Նարեկ Մկրտչյանը հանդես է եկել ներածական խոսքով:

27-29 января   состоялся визит депутата НС Н.Мкртчяна в столицу Исландии Рейкьявик. Он провел встречи в парламенте (Альтинге) и с видными представителями академических кругов, цель которых – содействовать признанию Геноцида армян парламентом Исландии.
28 января депутат встретился   в Рейкьявике со спикером парламента Стейнгримуром Сигфусоном. Затронуты вопросы развития армяно-исландских парламентских отношений и дальнейшей работы группы дружбы Армения – Исландия. Н.Мкртчян представил проводимые   в Армении реформы. Обсуждены содействие Маргрет Тригвадотир и группы других депутатов принятию резолюции и продвижению процесса признанию Геноцида армян.   Депутат НС передал спикеру парламента приветствия А.Мирзояна и   официальное приглашение посетить Армению.
Н.Мкртчян встретился также с председателем внешнеполитической комиссии парламента Сигридуром Андерсеном. Как член группы дружбы Армения – Исландия депутат подчеркнул необходимость сотрудничества делегаций двух стран на международных парламентских площадках. Он представил нынешний переговорный этап урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, а также особо выделил признание Геноцида армян и принятие соответствующей резолюции. Депутат выразил уверенность, что этим шагом Исландия внесет свой вклад в предотвращение геноцидов, и привел в пример резолюцию, недавно принятую Палатой представителей и Сенатом США.
28 января в   Рейкьявике был показан документальный фильм Джо Берлингера   о Геноциде армян -   “Intent to destroy: Death, denial & depiction”, на котором присутствовали ряд политических деятелей Исландии, представители армянской общины. Демонстрации фильма активно содействовал всемирно известный американский рок-музыкант Серж Тангян. Перед показом фильма с вступительным словом выступил Н.Мкртчян.